ثبت مشاور

با چند تغییر ساده خانه هایی امروزی داشته باشید

تاریخ : 1402.09.12
نویسنده : Home Design
نظرات : 0

طراحان خانه : خیلی وقت‌ها که دل‌مان می‌گیرد، آرام گرفتن در یک خانه رؤیایی و نوشیدن یک فنجان چای در کنار گلدان‌های پر شده از شمعدانی و رز می‌تواند تمام خستگی‌های یک روز کاری سخت و طاقت فرسا را از تن به در کند.

 

خانه

 

 

این روزها که آپارتمان‌های نقلی درکوچه‌های مملو از ساختمان‌های بلند جا خوش کرده‌اند، آراستن خانه با دکوراسیون رمانتیک می‌تواند دلتنگی‌های‌زاده شده از دود و دم یک شهر شلوغ را مرهم بخشد و آرامش و لبخند را چاشنی یک زندگی موفق صنعتی کند.

از عناصر ساده کمک بگیرید
این روزها سبک چیدمان رؤیایی، مورد توجه بسیاری از زوج‌های جوان قرار گرفته است. دوستداران سبک رمانتیک بهتر است از وسایلی در تزئین خانه استفاده کنند که علاوه بر جلب توجه کردن و منحصر به‌فرد بودن تنالیته آرام و سبک داشته باشند. اکسسوری‌هایی با طیف‌های رنگی آبی، صورتی، سفید و یاسی در اتاق نشیمنی که پس زمینه آن با پرده، کاغذ دیواری تزئین و رنگ دیوار سفید، کرم یا صورتی کم رنگ باشد، اتاق را به چیدمانی رمانتیک نزدیک می‌کند.در اتاق‌های نشیمنی که به سبک رمانتیک طراحی شده‌اند، علاوه بر اکسسوری‌های ساده با رنگ‌های آرام، شیوه چیدمانی که فضایی صمیمی را تداعی می‌کند، به چشم می‌خورد.

رویایی به رنگ این روزها 
برای کسانی که دوست دارند سبک رمانتیک را با چیدمان کلاسیک پیوند بزنند، توجه به تناسب میان عناصر تزئینی از اهمیت فراوانی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود، در این شیوه از چیدمان، هر وسیله‌ای را که در اتاق قرار می‌دهید با دیگر عناصر تزئینی هماهنگی داشته باشد. برای نمونه از رنگ‌های متناسب برای تزئین مبل، میز ناهارخوری و کف پوش استفاده کنید و درصورتی که پرده‌ها، لباس مبل و کف پوش‌ها را همرنگ انتخاب کرده‌اید، برای تزئین دیوارها، رومیزی و تهیه روکش کوسن‌ها از طیف‌های رنگی نزدیک به زمینه اصلی کمک بگیرید.برای این منظور بهتر است ابتدا از پیش زمینه‌هایی مانند انتخاب رنگ دیوارها و پرده آغاز شده و سپس طرح و رنگ دیگر وسایل و اکسسوری‌های کوچک با ایجاد هارمونی کامل میان آنها انجام شود.

روشی برای کاهش تنش و دلتنگی
وجود خط‌های پهن بنفش روی پارچه‌های سفید یا زرد یا قرار دادن کوسن‌های بزرگ قرمز یا نارنجی رنگ روی مبل‌هایی با روکش پارچه‌ای آبی رنگ در اتاق نشیمنی که پرده آن به رنگ سبز است، نه‌تنها آرامشی ایجاد نمی‌کند؛ بلکه باعث تنش و هیجان در خانه خواهد شد.
مدیریت نور پردازی خانه نیز برای آن‌هایی که به‌دنبال رؤیایی نشان دادن خانه خود هستند، از اهمیت فراوانی برخوردار است. بهترین روش برای بزرگ نشان دادن خانه استفاده از تلفیق نورهای سرد و گرم است. نورهای سرد مانند آبی و سبز باعث می‌شود تا خانه بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. نورهای گرم به‌کار رفته در چراغ‌های دیواری حبابی یا آباژورهای زمینی وسایل را نزدیک به هم و فضا را صمیمی و بسته‌تر نمایان می‌کنند. از این‌رو استفاده همزمان از لامپ‌های رنگی در چراغ‌های قابل تنظیم نصب شده در سقف یا بالای تابلو‌ها می‌تواند فضا را رمانتیک و زیبا جلوه دهد.

تلفیق مدرن و سنتی
برای افرادی که می‌خواهند سبک سنتی را با چیدمان رؤیایی و رمانتیک درهم بیامیزند، استفاده از ارائه‌های سنتی مانند مجسمه‌های مسی و آینه شمعدان‌های نقره و وسایل تزئیناتی پلیمری می‌تواند مؤثر باشد. خرید ارائه‌هایی با طرح‌های گل و اسلیمی، قلم زنی، حکاکی، ملیله‌سازی‌، گل برجسته و مینا کاری در کنار تجهیزات تزئینی با رنگ‌های روشن و منقش به گل‌های بهاری و طرح‌های سنتی می‌تواند زیبایی و آرامش را در خانه رؤیایی دو چندان کند.

اشیای ساخته شده از فلزهای درخشان، صیقلی، گل‌های کاشته شده در گلدان‌های زرد، سبز، یاسی و سفید و دیوارهای تزئین شده با وسایل قدیمی ظریف و تابلو فرش‌هایی با رنگ زمینه یاسی و آبی برای این منظور مناسب خواهد بود.

پر زرق و برق‌ها را فراموش کنید
در خانه‌آرایی به سبک رویایی، خبری از آرائه‌های گران‌قیمت و پر زرق و برق نیست. می‌توان با استفاده از خلاقیت، از ساده‌ترین تجهیزات تزئینی که منقش به طرح‌های ساده اما آرامش بخش و زیبا هستند، خانه را آراست. در چیدمان رؤیایی نقش گل در طرح‌ها حائز اهمیت است. برای افرادی که طرفدار فضایی آرام و رمانتیک هستند، استفاده از تجهیزات تزئینی منقش به طرح گل و پرنده راهکاری مناسب است. گل‌های صورتی و زرد رنگ به‌کار رفته در روکش مبل‌ها، پرده، قاب‌های تزئینی و تزئین همیشگی میز اتاق نشیمن با دسته گل‌هایی با همین رنگ از پایه‌های اصلی یک دکوراسیون رمانتیک و رؤیایی است.
به عقیده کارشناسان طراحی داخلی آپارتمان‌های این سبک از دکوراسیون بهتر است با استفاده از پارچه‌های ساده منقش به گل‌های صورتی یا گلدان‌های ساده و بدون نقشی که از دسته گل‌های زیبا پر شده انجام گیرد. همچنین استفاده از قاب عکس‌هایی که با استفاده از تکنیک پتینه و دکوپاژ آراسته‌شده‌اند، می‌تواند برای همه به‌ویژه سالمندان جالب و هیجان انگیز باشد.

عاشقانه با زرد
استفاده از رنگ زرد به‌عنوان تنالیته غالب باعث می‌شود تا فضا بیش از پیش سرزنده و آرام به‌نظر رسیده و افسردگی و غم از خانه رخت بر‌بندد. اگر شما هم احساس می‌کنید زندگی برای‌تان یکنواخت شده پیشنهاد می‌شود از رنگ زرد برای تزئین اتاق‌های خود استفاده کنید. از کوسن‌های زرد رنگ متناسب با پرده‌ها، رنگ پس زمینه و روکش مبل‌ها برای تزئین مبلمان نشیمن کمک بگیرید. برای اینکه از زندگی در خانه لذت بیشتری ببرید، مراقب تلفیق نور و رنگ باشید.با انتخاب صحیح منابع نور و نصب صحیح آن در خانه می‌توانید به انعکاس مناسب رنگ‌ها، کمک کنید. انعکاس رنگ‌های گرم درخانه، نقش مهمی در کنترل افسردگی و به‌دست آوردن احساس شادی دارد.

فراموش نکنید که تلفیق رنگ‌های نارنجی، سبز و قرمز در آشپزخانه تأثیر مهمی در فراهم کردن محیطی شاد و آرام برای اعضای خانواده خواهد داشت. از آنجایی که معمولا زمان قابل توجهی به‌ویژه در روزهای تعطیل در اتاق نشیمن همراه با مهمان ها صرف می‌شود، بهتر است حواس‌تان به چیدمان آشپزخانه باشد و از رنگ‌های شاد، گلدان‌های پر از گل و وسایل تزئینی در آراستن آن کمک بگیرید.

تزئین با خزه
تزئین چیدمان میز ناهار خوری یا قفسه‌های شناور اتاق نشیمن با تلفیق خزه و گل رز ایده مناسبی برای زیبایی بخشی به اتاق نشیمن است. برای چشم نواز‌تر کردن فضا می‌توانید جا شمعی‌های آراسته به خزه و گل‌های رز یا گلدان و میوه خوری پر شده از عناصر تزئینی یاد‌شده را روی میز یا قفسه‌های شناور دیواری قرار دهید و نیز می‌توانید از توپ‌های تزئین شده با خزه‌ها برای تزئین اتاق نشیمن و زیباتر جلوه‌دادن خانه استفاده کنید. برای درست کردن خزه می‌توانید مقداری از خزه تازه را از مراکز کاشت گل تهیه کنید و با دو فنجان ماست و دو فنجان آب در‌هم‌بیامیزید و سپس به آن نصف قاشق چایخوری عسل بیفزایید و روی عناصر تزئینی دلخواه‌تان قرار دهید.
شمع‌ها هم یکی دیگر از عناصر زیبایی بخش اتاق‌ها هستند. میز مبل، میز ناهار خوری، طاقچه بالای شومینه و قفسه‌های تزئینی مکان مناسبی برای قرار دادن شمع‌ها و جا شمعی‌های زیبا و متناسب با دکوراسیون اتاق‌ها هستند.

چگونه فضای مناسبی در خانه برای کودک خود آماده کنیم؟
اتاق آرام
اگر قصد دارید با چیدمان اتاق فرزندتان به بهبود خواب او کمک کنید، می‌توانید با رنگ آمیزی دیوارها، نصب استیکر، کاغذ دیواری و همچنین تغییر وسایل بازی و دیگر تجهیزات تزئینی موجود، حال و هوای مناسبی به فضای اتاق ببخشید.هیچ‌گاه معجزه رنگ‌ها را در تغییر وضعیت خواب بچه‌ها و در نتیجه آرامش بیشترشان دست‌کم نگیرید.در زیر نگاهی داریم به برخی از تکنیک‌ها و شیوه‌هایی که با آنها می‌توان آرامش را به اتاق کودکان آورد.

معجزه رنگ‌ها
توجه به تأثیر پذیری کودکان از فضای اتاق بسیار مهم بوده و نباید ارتباط میان چیدمان اتاق کودک را با بهداشت خواب و سلامت روان او نادیده گرفت.بنابراین رنگ دیوارها و سایر تجهیزات دکورتزئینی به‌طور مستقیم بر خلق و خو، رفتار و انگیزه‌های کودکان تأثیر می‌گذارد. بنابراین از هم‌اکنون با انتخاب رنگ و طرح‌های مناسب آرامش بیشتری را به کودکان خود هدیه کنیم.کودکی که در آرامش پرورش پیدا می‌کند، خلاقیت و انگیزه کافی برای پیشرفت در او تقویت می‌شود. به‌طور کلی، رنگ‌های خنثی، طبیعی و رنگ‌های مشتق شده از زمین مانند سفید، خاکی، بژ، خاکستری مایل به قهوه‌ای و سبز، انتخاب‌های مناسبی برای کودکان هستند و به هیچ وجه محرک و بر هم زننده آرامش محسوب نمی‌شوند و از طرفی میل به افسردگی، انزوا و گوشه‌گیری را نیز در کودکان به‌وجود نمی‌آورند. برای اتاق‌های بزرگ، استفاده از رنگ‌های تیره، احساس امنیت و آرامش و فضایی دنج و راحت را برای کودکان و نوجوانان تداعی می‌کند، درحالی‌که استفاده از رنگ‌های روشن در بزرگ به‌نظر رسیدن اتاق‌های کوچک تأثیر گذار‌تر خواهد بود.

مناسب و نا‌مناسب
برای کودکان بد غذا و گوشه‌گیر، استفاده از رنگ قرمز انتخاب مناسبی است. با این حال استفاده از این رنگ به‌دلیل افزایش فشار خون و ضربان قلب برای اتاق خواب و مطالعه کودکان و نوجوانان پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است برای اتاق ناهار خوری یا آشپزخانه مورد استفاده قرار بگیرد. رنگ نارنجی بهتر است در اتاق ورزش Sport و بازی استفاده شود و در تزئین اتاق خواب به‌کار گرفته نشود. زرد، رنگ شادی، لذت بردن از زندگی، تقویت خوش‌بینی است، اما استفاده زیاد از آن در اتاق خواب باعث ایجاد تنش و بی‌خوابی در کودکان می‌شود.بنابراین بهتر است به مقدار کم و نیز از انواع کم رنگ آن استفاده شود.سبز رنگ استراحت به شمار می‌آید و به خواب عمیق کودکان کمک می‌کند. بهتر است این رنگ به‌عنوان طیف رنگی غالب مورد استفاده قرار بگیرد و در کنار آن از رنگ‌هایی مانند آبی که تنظیم‌کننده فشار خون و درجه حرارت بدن به شمار می‌روند استفاده شود

استفاده تلفیقی از رنگ‌های آبی و سبز باعث افزایش ناقل‌های شیمیایی بهبود‌دهنده شروع خواب مانند سروتونین و استیل کولین بوده و خواب راحتی را برای کودکان رقم خواهد زد. رنگ آبی عملکردی متضاد با رنگ قرمز دارد؛ یعنی عملکرد دستگاه تنفس و دم و بازدم را در کودکان تنظیم می‌کند. برای پیشگیری از ایجاد افسردگی و میل به انزوا بهتر است از رنگ‌های آبی پر رنگ در اتاق کودک استفاده نشود و به جای آن رنگ آبی آسمانی و رنگ‌هایی مثل بنفش اسطوخودوسی و ملایم به‌کار گرفته شود.

نظم بخشی را فراموش نکنید
نظم بخشی به اتاق کودک یکی از عوامل بهبود‌دهنده وضعیت خواب کودکان است. حتما فضای قابل توجه و مناسبی را برای خواب کودک و قرار دادن تجهیزات خواب اختصاص بدهید و از آشفتگی و ایجاد هرج و مرج در آن فضا جلوگیری کنید. درصورتی که قصدخرید کمد و تخت برای اتاق فرزندتان دارید، به میزان فضا و تعداد وسایل کودک توجه کنید و گزینه‌های مجزا و مناسبی را برای قراردادن لباس‌ها، اسباب بازی و کتاب‌ها درنظر بگیرید. از قفسه‌های قدیمی و تزئین آنها با کاغذ دیواری‌‌های کهنه یا مقواهای رنگی می‌توان برای قرار دادن وسایل کودک استفاده کرد. البته پیش از هر چیز، از کودک خود بخواهید که نظرش را درباره نحوه چیدمان وسایل اتاقش بازگو کند.

کفپوش‌های آموزشی!
برای اتاق خواب کودک باید کفپوشی مناسب درنظر بگیرید. پوشش‌های سرامیکی یا سنگی ممکن است برای کودک هنگام بازی خطر آفرین باشند. موکت‌های با طرح ساده و رنگ مناسب، گزینه‌های خوبی برای تزئین اتاق خواب کودکان به شمار می‌روند.برخی از انواع این کفپوش‌ها دارای طرح‌هایی هستند که زمینه را برای بازی و سرگرم شدن کودکان فراهم می‌کنند و جنبه آموزشی دارند. برای نمونه می‌توان از کفپوش‌هایی که طرح حیوان یا الفبا دارند را برای آموزش دنیای حیوانات و خواندن به کودکان استفاده کرد، اما بهتر است از تهیه کفپوش‌هایی که طرح و رنگ‌های شلوغ دارند و ممکن است اضطراب و ترس را در کودکان افزایش دهند، خودداری کنید. کفپوش‌ها‌یی را تهیه کنید که بافتی نرم داشته باشند و همچنین دارای طرح و رنگی آرامش بخش و مناسب باشند. استفاده از کفپوش‌هایی با رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای، بنفش و آبی برای اتاق کودکان بد خواب پیشنهاد می‌شود.

اسباب بازی و خواب
بهتر است اسباب بازی‌هایی برای کودک خود بخرید که علاوه بر افزایش قدرت خلاقیت و مهارت‌های فردی، از مواد سربی تشکیل نشده باشند و رنگ‌های مجاز در ساخت آنها به کار رفته باشد. برخی از انواع اسباب بازی‌های موزیکال نشانه‌های بیماری را در کودکان مبتلا به بیش فعالی و یا اوتیسم تشدید و ممکن است بیخوابی یا پرخاشگری را در آنها بیشتر کنند. از قرار دادن وسایل صوتی، تصویری و نیز رایانه در اتاق خواب یا اتاق بازی کودکان خودداری کنید.

آراستن با نور خورشید
باید زمان مشخصی برای به رختخواب رفتن و از خواب برخاستن کودک تعیین شود. بهتر است این برنامه را در روزهای تعطیل هم اجرا کرد.از سوی دیگر؛ اجازه دهید نور خورشید جایگزین ساعت زنگدار شود. این کار را با کمک تکنیک‌های آراستن اتاق کودک انجام دهید. نصب پرده‌های ضخیم و خوابیدن در اتاق‌های بدون پنجره، ترشح هورمون‌ها را در بدن مختل می‌کند و مانع از تنظیم ساعت زیست‌شناختی بدن می‌شود. از طرف دیگر فراموش نکنید که برای روزها و شب‌های تعطیلات برنامه خواب ویژه‌ای تعیین کنید. شاید فکر کنید که در روزهای تعطیل اجازه دارید تا هر زمان که می‌خواهید بیدار بمانید یا برعکس تمام روز را در رختخواب سپری کنید. برخلاف این تصور، چنین برنامه‌هایی به‌طور کلی ریتم بدن را برهم می‌زنند و اختلالات خواب را در طول هفته کاری به‌دنبال خواهند داشت.

همچنین اجرای یک برنامه مدون ورزشی در روز تعطیل برای خود و فرزندتان شادی و نشاط را به‌دنبال خواهد داشت. با انجام حرکات ورزشی تجربه یک خواب آرام و کافی را به‌دست خواهید آورد. گاهی اوقات انجام تفریحات سالم، گردش‌های دسته جمعی با حضور دوستان و اعضای خانواده و انجام حرکات ورزشی در طبیعت، باعث می‌شود تا برای شروع مجدد فعالیت آماده شوید و خستگی یا افسردگی بر شما غلبه نکند.

تشک و تخت استاندارد
اگر قصد خرید تشکی مناسب برای تخت کودک‌تان دارید، قبل از هرچیز دقت کنید تا از استانداردهای لازم برخوردار باشد. فراموش نکنید که رعایت اصول اولیه بهداشت خواب نقش مهمی در افزایش پیشرفت تحصیلی و موفقیت کودکان و نوجوانان دارد. در واقع نوع تشک و الیاف به‌کار رفته در آن به‌طور مستقیم در کیفیت خواب نقش دارند. برای نمونه بافت تشک بر نحوه جریان یافتن خون در مویرگ‌های زیر پوست بدن تأثیر می‌گذارد. هنگام خواب قسمتی از بدن که روی تشک قرار دارد به‌دلیل فشاری که به آن وارد می‌شود، ممکن است در معرض کمبود اکسیژن و مواد غذایی قرار بگیرد و حساسیت بدن را در برابر احساس درد و خستگی افزایش دهد.
بنابراین تشک ایده آل، تشکی است که باعث شود فشار کمی بر بدن کودک وارد شود. گران قیمت بودن به‌معنای بهتر بودن نیست، بنابراین قبل از آنکه به نرخ خرید کالای خواب مناسب فرزندتان اهمیت دهید، به نوع دوخت، استحکام و بهره‌مند بودن از قابلیت‌هایی مانند ضد‌تعریق و حساسیت توجه کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که تشک‌هایی که از فوم ساخته شده‌اند گرمای زیادی را در خود نگه می‌دارند. بنابراین اگر فرزند شما به گرما حساسیت دارد، باید تشک‌هایی را بخرید که به خوبی هوا را تهویه کنند و از الیاف خنک ساخته شده ‌باشند.
همچنین درصورتی که کودک شما از آلرژی‌های فصلی رنج می‌برد و مواد حساسیت زا یا وجود حشرات در خواب شبانه او اختلال ایجاد می‌کنند، بهتر است با خرید تشک‌های ضد‌آلرژِی به او کمک کنید تا خواب عمیق و راحتی را تجربه کند. تشک‌های ضد‌آلرژی که معمولا برقی هستند به روکش‌های ویژه ضد‌حساسیت مجهز بوده و از لانه گزینی حشره‌ها جلوگیری می‌کنند. از آنجایی که پوسته‌ریزی بدن در طول شب امکان رشد حشرات حساسیت زا را افزایش می‌دهد، استفاده از تشک‌های ضد‌آلرژی و شست و شوی مرتب ملحفه و بالش به‌ویژه در مناطق گرم و مرطوب چنین مشکلاتی را برطرف می‌کند.تخت‌هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند، گزینه مناسبی برای کودکان به شمار می‌روند. با خریدن این نوع تخت‌ها می‌توانید، هنگام خواب موقعیت سر و زانوی کودک خود را به‌گونه‌ای که برای او خوشایند‌تر است تنظیم کنید.

 

 

 

 

 

رکمک

کلید واژه ها :
خانه های رویایی
دسته بندی :  تاسیسات ساختمان

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا