ثبت مشاور

ساحل و دریا در آپارتمان با این طرز چیدمان

تاریخ : 1396.04.21
نویسنده : Home Design
نظرات : 0

طراحان خانه : اگر نمی‌توانیم به دامان طبیعت پناه ببریم با ترفندهایی می‌توانیم آن را به خانه بیاوریم. یکی از بهترین روش‌ها انتخاب سبکی است که حس بودن در طبیعت را در محیط اطراف ما زنده می‌کند؛ یعنی سبک ساحلی.

 

ساحل

 

 

دریای بیکران با صدای کوبش موج‌ها و آسمان آبی که در انتهای افق با دریا یکی می‌شود، مرا به خود می‌خواند: می‌خواهم آب شوم/ در گستره افق/ آنجا که دریا به آخر می‌رسد/ و آسمان آغاز می‌شود... مخمل سبز جنگل و وزش باد. طراوت ساحل و رنگ‌های زندگی. چقدر جای طبیعت در اتاقم خالیست. باید فکری کنم که مرا به طبیعت نزدیک‌تر کند. 
باید فکری کنم؛ برای کسانی که شیفته آمیختن رنگ‌ها، الگوها و نقش‌مایه‌های متفاوت با یکدیگرند.تزیینات برگرفته از طبیعت بهترین منبع الهام است. گرمای تابستان و لذت حضور در دامان طبیعت حال ما را خوش می‌کند.

دنبال چه چیزی باشیم؟

در این سبک اغلب از عناصر موجود در فضای ساحل، دریا و گیاهان خاص این نواحی استفاده می‌شود. این گونه نقش‌مایه‌ها به خوبی و زیبایی با اصول و اساس طبیعت‌گرایی جور درمی‌آیند. نقوش درشت طبیعی که ویژگی زیباشناختی نیز داشته باشند در این سبک ایده‌آل به نظر می‌رسند. هماهنگی انواع شکلی این نقوش با اسباب و وسایل وجه مهمی است تا فضا از شلوغی درآید و توازن چشم‌نوازی در محیط دیده شود. استفاده از این گونه نقوش و الگوهای طبیعی در لوازم تزیینی بسیار کاربرد دارد؛ در لوازمی از قبیل نقوش پارچه‌ها، گل‌دوزی رومیزی‌ها، ظروف و گلدان‌ها و... . این نقوش روی کاغذدیواری‌ها نیز فضای لطیف و جذابی را ‌می‌آفرینند.

دنیای رنگ‌های دریایی
انتخاب رنگ در این سبک بیشتر از انواع آبی و سبزآبی‌ها و ترکیب با رنگ سفید است تا خنکی و لطافت دریا را تداعی کند. رنگ‌های صدفی مانند صورتی صدفی و زرد‌های درخشان و رنگ‌های گرم دیگر هم دیده می‌شوند ولی بیشتر رنگ‌های خنک اهمیت دارند و به عنوان مزه فضا محسوب می‌شوند. (این رنگ‌ها را می‌توان از روی عکس‌ها و تصاویر نواحی ساحلی آسان‌تر و بهتر انتخاب کرد.) به غیر از رنگ‌هایی که اشاره شد، خاکستری‌های روشن و تیره و همنشینی‌شان با رنگ‌های خاکی و سفالین به مجموعه تکامل می‌بخشند و طیف‌های مختلف رنگ سبز، عضو مطرح این پالت رنگی است.
در این میان حضور سبزها، اشاره به فضاهای جنگلی لب ساحل دارد. انواع سفیدها، عضو دیگر پایدار در این سبک را نباید فراموش کرد. یاسی‌های روشن نیز عضو زیبای دیگری در پالت رنگ ساحلی است. نقش‌مایه راه‌راه و نقوش صدف‌ها، گیاهان دریایی، ماهی و امواج دریا و گوش‌ماهی‌ها می‌تواند جزیی از این سبک تزیینی باشد.
وجود مجموعه‌ای از صدف‌های دریایی که از نقاط مختلف جهان جمع شده‌اند، به چیدمان حالتی شگفت‌انگیز و جذاب می‌بخشند؛ البته نورپردازی مناسب در محیط در ایجاد جذابیت بصری این مجموعه مهم است. نورهای LED انتخاب خوبی است که با محیط زیست سازگارتر است.

چه هنری به کار ببریم؟
می‌توان مجموعه‌هایی از عناصر طبیعی مانند سنگ‌ها، گیاهان و گل‌های خشک شده، صدف‌ها و میوه‌هایی مانند بادام‌های پوست نگرفته یا بلوط را انتخاب کرد و با استفاده از آنها آثار زیبایی به وجود آورد یا به سادگی از آنها در تزیین اتاق در کنار دیگر لوازم بهره برد. این مجموعه‌ها البته خیلی خاص و منحصربه‌فرد خواهند بود و فضایی با هویت و شخصیت خاص شما خواهند ساخت.

نگاهی تازه
گاهی دوست داریم فضای چیدمانی ما خیلی خاص باشد تا تنوعی در زندگی خودمان ایجاد کنیم یا فضایی متفاوت برای دوستان و مهمانان‌مان تدارک ببینیم. در این سبک نگاه نزدیک و تازه به طبیعت ما را مفتون خود می‌کند و راحتی و سادگی را در عین زیبایی و تنوع به خانه ما می‌آورد. همچنین مشمول گذر زمان نیز نمی‌شود و بوی کهنگی نمی‌گیرد. عناصر اصلی این سبک حضور آب و شن‌های ساحلی است. این عناصر می‌توانند در رنگ‌ها دیده شوند، در بافت‌ها و نقش‌ها جلوه کنند یا مستقیما با وجود یک آکواریوم چشمگیر حس تازگی دریا را به خانه بیاورند و با سنگ‌های برگرفته از ته رودخانه و دریا، گوش‌ماهی‌ها، اجناس ساخته شده از حصیر این مجموعه را کامل کرده و با استفاده از پارچه‌های نخی و نرم و رنگ‌های کم‌رنگ و آرام و چوب‌های ساده یا رنگ شده به کار روند. 

موج و ماهی
بیشترین نقوش از ماهی‌ها، جانوران دریایی، گوش‌ماهی‌ها و ستاره‌های دریایی شروع می‌شود و در مورد نقوش انتزاعی، بیشتر راه‌راه، خطوط مواج و شطرنجی‌ها فضا را به خود اختصاص می‌دهند. نقوش گلدار ولی نه چندان پررنگ نیز حضور مختصری در این سبک می‌توانند داشته باشند. پارچه‌ها باید نخی ولی مقاوم باشند که بتوان هرازچندگاهی آنها را شست. در این سبک، پرده‌ها ساده دوخته شده و بدون پیرایه هستند و به‌راحتی وصل یا جمع می‌شوند.مبلمان هم ساده و بی‌پیرایه‌ بوده و از جنس پارچه‌های ضخیم، نخ یا کتان با کلاف چوبی‌ یا حصیر هستند . (هم به صورت طبیعی و خودرنگ و هم رنگ‌آمیزی شده با رنگ‌های ذکر شده به‌خصوص سفید یا پتینه وایت واش یا بلیچ خورده) همچنین گاه ممکن است تماما پارچه باشند؛ به‌خصوص سوفا یا صندلی یا مبل‌های راحتی. 

ظروفی از دل دریا
لوازم تزیینی برگرفته از مدل‌های طبیعت ساحلی و از مواد طبیعی، عناصر تکمیل‌کننده فضا خواهند بود. همچنین نقوش ساحلی غیر از صدف و گوش‌ماهی، ماهی‌های متنوع، قایق‌ها و کشتی‌های بادبانی، سکان و...گیاهان را نیز شامل می‌شود. در این سبک رنگ سبز فضا را سرشار از طراوت می‌کند. ظروف، چراغ و رومیزی و پارچه‌ها بسیار زیبای این سبک، مناسب این شیوه چیدمانی است. تابلوها و عکس‌هایی با موضوع دریا، ساحل، کشتی، ماهی و... به زیبایی فضا را کامل می‌کند. پس آنها را فراموش نکنید. می‌توان کاشی‌های سفید ساده تهیه و با استفاده از نقاشی یا روش استنسیل (چاپ روی الگوی ساخته شده) با رنگ‌هایی که حال و هوای ساحلی دارند، آنها را نقش‌اندازی و تزیین کرد و در کنار هم یا به صورت تابلو یا در دیوارها به کار برد یا روی قفسه‌ها به زیبایی چیدمان کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رکنا


فیلم و سریال تصادفی


کلید واژه ها :
دکور دریایی
دسته بندی :  طراحی داخلی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا