ثبت مشاور

دکوراسیون متفاوت با بکارگیری کاغذ دیواری

تاریخ : 1396.04.22
نویسنده : Home Design
نظرات : 0

طراحان خانه : کاغذ دیواری یکی از جنبه‌های طراحی داخلی به شمار می‌آید.انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی،اتاق خواب و...همیشه انتخابی چالش برانگیز و دشوار بوده است.

 

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

انتخاب يك كاغذ ديواری مناسب كار دشواری است؛ به خصوص اگر قبلا اين كار را انجام نداده باشيد. دليل سختی انتخاب کاغذ دیواری این است كه تنوع بيشماری از كاغذ ديواری از لحاظ طرح و رنگ و هم‌چنين جنس پشت كاغذ ديواری در بازار موجود است كه بايد از بين اين تنوع بيشمار، مناسب‌ترين گزينه را براي دكوراسيون خانه خود انتخاب و استفاده كنيد. با اين حال اين اطمينان را به شما می‌دهيم كه راه‌هايی براي تسهيل اين فرايند وجود دارد.  يكي از مهم‌ترين راه‌ها براي‌ آسان‌تر شدن انتخاب کاغذ دیواری، اين است كه شما بدانید چه چیزی می‌خواهید و اینکه بدانید برای کدام قسمت خانه،مثلا برای اتاق خواب یا اتاق کودک کاغذ دیواری نیاز دارید.در ادامه مطلب نيز راه‌هايي را معرفی خواهیم کرد كه با در نظر داشتن آنها  می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

استفاده از کاغذ دیواری یا رنگ کردن دیوار؟

ممكن است اين سوال وجود داشته باشد كه اگر انتخاب و نصب كاغذ ديواری سخت و پر از دردسر است، چرا بايد از آن استفاده كرد؟ چرا به جای آن از رنگ‌آميزی براي ديوارها استفاده نكنيم؟ در جواب بايد بگوييم يكي از مهم‌ترين دلايل استفاده از کاغذ دیواری اين است كه طرح‌ها و رنگ‌هايي كه به وسيله كاغذ ديواری می‌توان روي ديوار به وجود آورد، در حقيقت با  نقاشی ديوارها غيرممكن است. رنگ‌آميزی ديوارها كاری ايده‌آل است، اما به شرطی كه تمايل به تك‌رنگ بودن ديوارها داشته باشيد يا بخواهيد از دو رنگ متفاوت با هم، اما ساده براي ديوار‌های مجاور استفاده كنيد. اما اگر تمايل داريد طرح و نقشی خاص را با جلوه‌ای جذاب و متمايز بر ديوار داشته باشيد يا منظره‌ای ديدنی را روی ديوار خانه خود ايجاد كنيد، تنها راه، استفاده از كاغذ ديواری است؛ زيرا در صورتی كه شما در زمينه هنر طراحی و نقاشی توانايی خوبی نداشته باشيد، ايجاد طرح و نقش زيبا روی ديوار، مطمئنا از توان شما خارج خواهد بود، بنابراين اينجاست كه كاغذ ديواری بهترين گزينه برای دكوراسيون است. 
از طرف ديگر؛ در جاهايي كه رنگ‌آميزي ديوارها نمي‌تواند جلوه مطلوب و مورد نظر شما را به وجود آورد، مي‌توان از كاغذ ديواری استفاده كرد. براي مثال، اگر ديوارهاي خانه شما فرمی نازيبا و بد دارند می‌توان از كاغذديواری براي پوشاندن عيوب ديوار بهره گرفت. همچنين ديوارهای پوشيده شده با كاغذديواری‌های مرغوب خيلي سريع‌تر و آسان‌تر از ديوارهای رنگ شده تميز مي‌شوند. بنابراين كاغذ ديواری براي فضاهايی كه ديوارهايش  نياز به تميز كردن بیشتر دارند، مانند آشپزخانه يا اتاق كودك، گزينه مناسب‌تری است.

انواع کاغذ دیواری

اين مهم است كه در مورد رايج‌ترين انواع كاغذ ديواری های موجود، در هنگام خريد اطلاعاتی داشته باشيد. اساسا كاغذ ديواری هايی كه داراي پوشش وينيل هستند بادوام‌ترين انواع كاغذ ديواری ها محسوب می‌شوند. اين نوع از كاغذ ديواری ها هم‌چنين قابل شست‌وشو و ضد آب هستند. همين نوع از كاغذ ديواری خود به دو نوع تقسيم مي‌شود: نوع اول در قسمت پشت كاغذ ديواری داراي لايه‌ای از وينيل است و نوع دوم دارای لايه‌ای از وينيل در قسمت روی كاغذ ديواری است كه مسلما نوع دوم دوام بيشتری دارد. نوع اول قابل شست‌وشو و ضد آب است و راحت‌تر از روي ديوار كنده مي‌شود. بنابراين نوع دوم كاغذ ديواری هاي داراي پوشش وينيل، مي‌توانند مناسب‌ترين گزينه براي انتخاب باشند.

انتخاب کاغذ دیواری

همانطور كه گفتيم، به دليل وجود تنوع بسيار زياد كاغذ ديواری ها و احتمال گنگ شدن هنگام خريد، مهم است كه حتما قبل از اينكه برای خريد بيرون برويد، ايده و طرحی را در ذهن داشته باشيد و كاملا بدانيد كه چه مي‌خواهيد. براي اين كار از مجلات و وب‌سايت‌های دكوراسيوني بازديد كنيد و تصاوير فضاهايی كه در آنها از كاغذ ديواری استفاده شده را ببينيد، شاید با این راه کار طرح مورد علاقه خود را یافتید.
راه ديگر براي انتخاب کاغذدیواری اين است كه ابتدا به رنگ‌هاي موجود، نوع كف‌پوش و سبك دكوراسيون خانه خود و وسايل و مبلمان موجود در دكوراسيون خانه‌تان توجه و تعيين كنيد كه در اصل آنها داراي چه سبك و جلوه‌ای هستند؛ سپس به دنبال كاغذ ديواری متناسب با همان سبك برويد. يك كاغذ ديواری ناهماهنگ با سبك دكوراسيون، می‌تواند جلوه كل دكوراسيون را تخريب كند. براي مثال، اگر سبك دكوراسيون خانه شما ساده و مدرن است، نصب كاغذ دیواری گل‌دار و پر زرق و برق به كلي جلوه دكوراسيون شما را تخريب خواهد كرد.  فكر كردن به مبلمان و وسايل موجود در خانه، عناصر دكوراتيو و موكت يا ديگر كف‌پوش‌های موجود در فضا نيز ايده خوب ديگری است. اجازه دهید بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم.
اگر خواهان خلق فضایی آرام، منظم و همراه با آرامش هستید، انتخاب کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های ملایم توصیه می‌شود، اما اگر احساس می‌کنید دلتان می‌خواهد فضایی شاد و پر هیجان داشته باشید، از رنگ‌های شاد با طرح‌های هندسی و هنری استفاده کنید. همچنین انتخاب کاغذ دیواری های ساده با رنگ های ملایم که کمتر در آنها شکل و طرحی دیده می‌شود، ضمن اینکه برای هماهنگی با انواع دکورها مناسب هستند، برای افراد تنوع طلب توصیه می شود.هنگام انتخاب کاغذدیواری حواستان باشد که اگر طرحهای روی آن نزدیک به هم و در خطوط مرتب افقی و عمودی قرار داشته باشند، طرح موجود بر محیط اتاق غالب خواهد شد. پس اگر می‌خواهید وسایل اتاق فوق بیشتر به چشم بیاید مراقب باشید از کاغذ دیواری با خصوصیاتی که ذکر شد استفاده نکنید.اگر قصد دارید از کاغذدیواری گلدار و شلوغ برای اتاقی استفاده کنید بهتر است بدانید چنین طرحهایی فضای اتاق را کوچک جلوه می‌دهد. پس با توجه به ابعاد اتاق چنین طرح‌هایی را انتخاب کنید.برای وسیع‌تر نشان دادن فضای یک اتاق از کاغذ دیواری‌هایی استفاده کنید که طرح‌های افقی روی آنها نقش بسته است. طرح‌های زیگزاگی هم فضای اتاق را زنده‌تر جلوه می‌دهند.فضاهایی مثل اتاق نشیمن که در واقع محیط‌های دورهمی است بهتر است با کاغذ دیواری‌هایی با رنگهای غالب گرم مثل قرمز، نارنجی یا زرد طراحی شود، چرا که به فضا صمیمیت خاصی می‌بخشد.اگر اتاقی دیوارهای کوتاه دارد و در نتیجه سقف آن هم کوتاه است بهتر است برای پوشش دیوارهایش از کاغذ دیواری با طرح‌های عمودی استفاده کنید چون در این صورت دیوارها بلندتر نشان داده می‌شوند.

نصب کاغذ دیواری

كاغذ ديواری را مي‌توان به نحوه‌های مختلف روی ديوارهای يك فضا نصب كرد. براي مثال مي‌توان تمام ديوارها را با يك مدل كاغذ ديواری پوشش داد یا براي برجسته كردن نقطه كانوني، تنها يك ديوار اتاق را كاغذ ديواری كرد؛ هم‌چنين مي‌توان براي هر ديوار، از كاغذ ديواری با طرح‌های متفاوت استفاده كرد.هم‌چنين می‌توانيد تنها نيمه پايينی ديوار را كاغذ كنید و نيمه فوقانی را با رنگی هماهنگ و مناسب رنگ‌آميزی كنيد؛ يا بالعكس، نيمه پايينی را با كاغذ ديواری طرح‌دار و نيمه فوقانی را با كاغذ ديواری ساده و با رنگي متناسب بپوشانيد. 

کاغذ دیواری ضد زلزله!!!!

دانشگاه و مرکز تحقیقات تکنولوژی کارسلو (KTI) آلمان از دهه ۱۹۹۰ تا به حال در تلاش است که پوششی کاغذی برای نگه داشتن دیوارها هنگام زلزله تولید کند. بالاخره تیم تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ موفق به ساخت کاغذ دیواری سیسمیک شد. با ارتقا کیفیت این ماده تولیدی، دانشگاه KTL در سال ۲۰۱۴ کاغذ دیواری ضد زلزله خود را عرضه کرد.
تولید
برای تولید این کاغذ دیواری از رشته‌های بسیار نازک و مستحکم شیشه‌ای استفاده شده است. این رشته‌ها به هم بافته شده و یک پوشش ارتجاعی و محکم را تولید می‌کند. به هنگام تکان خوردن دیوار، این رشته‌های شیشه‌ای انرژی حاصله را در چهار جهت مختلف پخش می‌کنند تا انرژی تقسیم شده و به قسمت خاصی ازدیوار فشار بیشتری وارد نشود.
چسب
برای جلوگیری از ریزش دیوارها صرفا استفاده از کاغذ دیواری سیسمیک کافی نیست. چراکه چسب مخصوص کاغذ دیواری‌های معمولی تحمل تکان‌های شدید دیوار را ندارد. به همین دلیل دانشمندان دانشگاه KTL، چسب مخصوصی برای این کاغذ دیواری تولید کرده‌اند. برای این منظور یک ماده نرم، قابل انعطاف و چسبناک با استفاده از آب و مقدار زیادی پلیمر پلی پورتان تولید شد. وقتی چسب به شیارهای دیوار نفوذ کند، آب درون آن بخار شده و باعث می‌شود چسب کاملا به مواد دیوار گیر کند. همین‌طور وقتی کاغذ دیواری روی چسب قرار بگیرد، کاملا توسط پلی پورتان احاطه می‌شود.کاغذ دیواری سیسمیک در یک شبیه‌سازی زلزله آزمایش شده است. ساختمانی که این کاغذ دیواری در آن به کار رفته بود، فرو نریخت. از سال ۲۰۱۴ به بعد کاغذ دیواری سیسمیک به صورت انبوه تولید شده است. قیمت این کاغذ دیواری از کاغذ دیواری معمولی بیشتر است؛ ولی برای مردمی که در مناطق زلزله خیز زندگی می‌کنند، ارزش خرید دارد.
ستاره
کلید واژه ها :
انواع کاغذ دیواری
دسته بندی :  طراحی داخلی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا