ثبت مشاور

راهکارهایی برای بزرگ جلوه دادن اتاقهای کوچک

تاریخ : 1402.12.04
نویسنده : Home Design
نظرات : 0

طراحان خانه : با بکار گیری این اصول و راهکارها ، خانه و اتاق های کوچک را بزرگ جلوه دهید.

 

خانه

 

پوشش کف

پوشش کف هرقدر ساده‌تر و بافت و طرح کمتری داشته باشد بیشتر به هدف شما کمک خواهد کرد؛ مثلا استفاده از سنگ یا سرامیک با رنگ روشن و طرح ملایم، بهتر از کف چوبی با بافت درشت یا موکت‌هایی با پرز بلند و تیره است. در صورت استفاده از فرش، رنگ روشن و پرزهای کوتاه انتخاب مناسب‌تری است.

کاغذ دیواری

این روزها تمایل به استفاده از کاغذ دیوای به دلیل تنوع رنگ و طرح، آسانی نصب و قیمت مناسب بیشتر شده است. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم از قابلیت شست‌وشوی آن مطمئن شوید. از کاغذهایی با بافت و برجستگی کمتر و طرح‌های ملایم‌تر برای آپارتمان خود استفاده کنید؛ زیرا بافت‌های ضخیم و طرح‌های تند، دیوارها را به هم نزدیک‌تر و اتاق را کوچکتر نشان می‌دهد. در صورت انتخاب کاغذ دیواری‌های تیره، بهتر است از نوع براق استفاده شود زیرا سطوح صیقلی سطح را گسترده‌تر نشان می‌دهد.

سطوح و بافت‌ها

استفاده به جا از پارچه، رنگ و جنس مبلمان هم از اصول مهم است. بهتر است در آپارتمان‌های کوچک از پارچه‌هایی با بافت‌های درشت و ضخیم و طرح‌های برجسته استفاده نشود. برای دکوراسیون اتاق از مبلمانی استفاده کنید که حجم و سایز آن به اندازه اتاق باشد. به عنوان مثال یک مبل راحتی بزرگ در یک اتاق کوچک فضای زیادی را اشغال می کند و سبب می شود حجم اصلی اتاق از بین برود . اگر اندازه مبل‌های شما بزرگ است سعی کنید از رنگ‌های روشن و شفاف و طرح‌های ساده برای بازتر شدن مسیر دیدتان بهره ببرید.
از سطوح یا اشیاء شفاف و براق که عبوردهنده نور هستند نیز غافل نشوید. در ساختار میزها و صندلی‌ها می‌توان از جنس فلز و شیشه یا حصیر استفاده کرد که باعث عبور یا انعکاس نور می‌شوند. به عنوان مثال یک میز پذیرایی یا ناهارخوری با سطح شیشه‌ای یا یک صندلی با پشتی حصیری به دلیل اینکه مسیر عبور نور را نمی‌بندند و فضای پشت آن‌ها دیده می‌شود فضا را بازتر از سطوح کدر و متراکم نشان می‌دهند. اگر هم مجبورید یا دوست دارید که از میز چوبی استفاده کنید که رنگ تیره‌ای دارد، می‌توانید با قرار دادن یک گلدان یا ظرف بزرگ از جنس استیل براق، کریستال یا حتی شیشه‌ای، انعکاس نور را به میز خود بیافزایید.

نور

نورپردازی نیز بسیار موثر است، حضور نور بیشتر یا نورهایی که به دیوارها و سقف تابانده شوند بسیار کمک‌کننده است، زیرا فاصله دیوارها را از هم بیشتر و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
از حضور آینه‌ها بر روی دیوار هر کجا که امکان داشته باشد غافل نشوید زیرا با انعکاس نور، در بزرگنمایی محیط نقش مهمی ایفا می‌کنند، ضمن اینکه به عنوان عناصر دکوراتیو نیز استفاده می‌شوند.
برای پوشش پنجره‌ها بهتر است از پارچه‌های بسیار ضخیم و سنگین که سطح زیادی از پنجره را می‌پوشاند استفاده نکنید و اجازه دهید حداکثر نور به داخل نفوذ کند. پنجره ها را باید به سادگی بیارایید. بهتراست حتی الامکان از یک پرده ساده استفاده کنید. از نصب چند لایه پرده به همراه والان خودداری کنید، شاید فقط یک تور یا حریر ساده هم برای پنجره‌تان کفایت کند. بر وجود پرده پارچه‌ای ضخیم اصرار نکنید، یا اینکه حداکثر از پارچه‌هایی با بافت صاف‌تر و براق‌تر مانند ابریشم یا ساتن یا تافته با رنگ‌های شفاف برای دکور کردن پنجره‌ها استفاده کنید.
در بزرگنمایی فضاها، به کارگیری سطوح صیقلی و شفاف و عناصر انعکاس‌دهنده نور بسیار موثر است. آینه های قدی خطای دید را افزایش داده و به راحتی می توانند یک فضای کوچک را بزرگ جلوه دهند؛ پس استفاده از آینه در فضای کوچک را فراموش نکنید . استفاده از رنگ‌های سرد در سطوح بزرگ مثل دیوارها یا کف تاثیر زیادی بر بزرگنمایی اتاق‌ها دارد.
در آخر، در هم ریختگی باعث می شود اتاق شما کوچکتر به نظر برسد و همچنین وسایل زینتی که بدون هیچ نظمی در گوشه و کنار اتاق قرار گرفته اند نیز سبب کوچکتر شدن فضا می شوند .

 

 

 

 

 

 

 

پادنا آمود

کلید واژه ها :
نمای اتاق کوچک
دسته بندی :  طراحی داخلی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا